U utorak, 26. oktobra u velikoj čitaonici Biblioteke predstavljena je knjiga dr Vlajka Panovića „Brak, deca, porodica“ koja nosi i podnaslov: Mnogo pitanja i poneki odgovor, a uvaženi gost govorio je o vaspitanju dece. Praktične, konkretne savete na ovu temu i na nedoumice u vaspitanju dece, u odnosima među supružnicima, o rešenjima za otklon od štetnog uticaja medija, svih tehničkih sredstava koje su nam date u izobilju, ali sa zamkom – da zaboravimo ono osnovno – srce ljudsko puno radosti, ljubavi i topline, dao je prisutnoj publici uvašeni gost, dr Panović, koji je po struci klinički psiholog odnosno specijalista medicinske psihologije. Ovaj vrsni psiholog i misionar rečju, rođen je 18.7.1949. u Selancu u opštini Ljubovija.
Кnjiga Vlajka Panovića „Brak, deca, porodica“ je sažetak dugogodišnjeg praktičnog iskustva autora, koje je potpomognuto teorijskim saznanjima psihologije, pedagogije, filozofije, religije, sociologije, psihijatrije i drugih srodnih naučnih disciplina. Napisana je sa željom da drugima pomogne da razumeju bivstvovanje čoveka i njegovog odnosa prema sebi i drugima u realnom svetu koji obiluje kontradiktornostima i izvrnutim sistemima vrednosti.
Veoma vešto kroz formu pitanja i odgovora, u ovoj knjizi je napravljena korelacija između tradicionalnih porodičnih vrednosti u našoj kulturi i savremenih prilika koje otežavaju roditeljstvo danas. Uputstva iz dugogodišnje psihološke prakse koja su potkrepljena teorijskim saznanjima i njihova primena, mogu čitaocima olakšati ulogu roditelja ali i uputiti mlađe generacije o tome kako se nekada u Srbiji živelo, sistemu vrednosti koji je postojao, bračno-porodičnim odnosima, (ne)prilikama i poteškoćama tzv. zamkama roditeljstva …
Autor u ovoj knjizi poziva sve da decu uče dobroti, lepoti, verovanjima i našim običajima, jer je to jedini put kojim se deca mogu usmeriti ka pravim vrednostima našeg društva, koje su nažalost danas gotovo zaboravljene.
Čitajući ovu knjigu, možemo spoznati načine odnosno metode za samospoznaju i preispitivanje, šta je to dobro što činimo odnosno šta je loše u našem (ne)činjenju, a uz praktična uputstva autora za korigovanje određenog ponašanja, možemo menjati naš odnos prema drugima i prema nama samima u pravcu rasta, razvoja, boljeg, pozitivnijeg …